23 maja 2024 roku 75-letnia mieszkanka Kutna doznała nagłego zatrzymania krążenia w miejscu publicznym. Dzięki zaawansowanym czynnościom ratującym życie wdrożonym przez błyskawicznie przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego kobieta odzyskała czynności życiowe. Nie byłoby to możliwe bez pierwszej pomocy, której udzielili kobiecie strażnicy miejscy będący świadkami zdarzenia.
Do dramatycznej sytuacji doszło w ubiegły czwartek tuż przed godziną 08:30 nieopodal Centrum Handlowego „Manhattan” w Kutnie. 75-letnia kobieta osunęła się na ziemie, doznając po chwili nagłego zatrzymania krążenia. Świadkami zdarzenia byli kutnowscy strażnicy miejscy, którzy natychmiast rozpoczęli uciśnięcia klatki piersiowej.
Wezwanie do zasłabnięcia w miejscu publicznym zostało przekazane zespołowi ratownictwa medycznego o godzinie 08:32. Ratownicy medyczni błyskawicznie przystąpili do realizacji wezwania, docierając pod wskazany adres po czterech minutach. Na miejscu zastali kutnowskich strażników miejskich kontynuujących nieprzerwanie uciśnięcia klatki piersiowej. Wymuszany w ten sposób przepływ krwi przez ważne dla przeżycia narządy jest kluczowy dla powodzenia podobnych akcji ratunkowych.
Medycyny niezwłocznie przystąpili do zaawansowanych czynności resuscytacyjnych. Około 20-minutowa walka o życie kobiety zakończyła się sukcesem. 75-latka odzyskała czynności życiowe i o godzinie 09:19 została przekazana w stanie ciężkim, choć stabilnym, personelowi miejscowego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Sytuacja do jakiej doszło w Kutnie, jest kolejnym w ostatnim czasie przykładem modelowego zadziałania tzw. „łańcucha przeżycia”. Warto pamiętać, że niejednokrotnie to właśnie działania podjęte przez świadków zdarzenia w ramach pierwszej pomocy definiują powodzenie czynności podjętych przez przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego. Dlatego umiejętność rozpoznania nagłego zatrzymania krążenia oraz podjęcia podstawowych czynności życiowych powinni posiadać wszyscy.