Dwadzieścia osiem zespołów ratownictwa medycznego z terenu całej Polski stanęło w szranki podczas IV Mazowieckich Regionalnych Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym. Stoczone rozgrywki przyniosły reprezentacji WSRM w Łodzi drugie i czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej.
IV Mazowieckie Regionalne Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym odbyły się w dniach 8 i 9 maja na terenie powiatu garwolińskiego. Podczas rozgrywek, na które składały się symulowane zdarzenia medyczne odzwierciedlające realne wezwania pogotowia ratunkowego, naszą firmę reprezentowały dwa podstawowe (tj. dwuosobowe) zespoły ratownictwa medycznego. Oba zespoły zajęły wysokie miejsca w klasyfikacji generalnej Zespół w składzie rat.med. Aleksandra Urbańska i rat.med. Karolina Ceran zajął drugie miejsce. Kolejny zespół reprezentujący WSRM w Łodzi w składzie rat.med. Aleksandra Wankiewicz i rat.med. Michał Skiba - czwarte miejsce.
To jednak nie wszystko! Pierwszy zespół okazał się najlepszym podczas konkurencji polegającej na udzieleniu pomocy poszkodowanym w zdarzeniu masowym - bójce w dyskotece szkolnej, podczas której rannych zostało wiele osób. Drugi natomiast wyprzedził wszystkich rywali podczas konkurencji pediatrycznej, w której doszło do zachłyśnięcia u małego dziecka.
Podczas rozegranych na terenie powiatu garwolińskiego mistrzostw zespoły współzawodniczyły łącznie w dwóch konkurencjach nocnych i siedmiu dziennych. Każde zadanie było symulacją medyczną wiernie odzwierciedlającą realne interwencje pogotowia ratunkowego (np. wypadek samochodowy z dachowaniem pojazdu, zasłabnięcie starszej osoby w miejscu publicznym, wypadek z udziałem quada itp.). W ich trakcie czynności wykonywane przez zespoły były oceniane pod kątem zgodności udzielonej pomocy z wytycznymi i zaleceniami międzynarodowych towarzystw naukowych.
Czemu służą mistrzostwa?
Trzeba pamiętać, że medycyna ratunkowa jest prężnie rozwijającą się dziedziną nauk medycznych. Wytyczne wielu towarzystw naukowych zmieniają się co jakiś czas. Dlatego, aby zapewnić poszkodowanym należne bezpieczeństwo, członkowie zespołów ratownictwa medycznego muszą stale aktualizować swoją wiedzę.
Podczas mistrzostw działania zespołów ratownictwa medycznego oceniane pod kątem zgodności z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi międzynarodowych towarzystw naukowych np. European Resuscitation Council, International Trauma Life Support, czy National Association of Emergency Medical Technicians. Pozwala to podnosić jakość udzielanej przez zespoły ratownictwa medycznego pomocy.
Skąd wziął się pomysł mistrzostw?
Pierwsze mistrzostwa w ratownictwie medycznym na terenie Polski rozegrano w 2002 roku w Limanowej dzięki inicjatywie lekarzy i ratowników medycznych z Instytutu Ratownictwa Medycznego. Ich wzorem były międzynarodowe mistrzostwa Rally Rejviz odbywające się po dziś dzień na terenie Czech.
Idea współzawodnictwa szybko zyskała aprobatę wśród społeczności związanej z ratownictwem medycznym. Co rocznie na terenie kraju rozgrywane są Regionalne Mistrzostwa Polski będące eliminacjami do Mistrzostw Polski. Dotychczas Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi była dwukrotnie organizatorem ogólnopolskich rozgrywek w 2007 i 2014 roku. Uchylając rąbka tajemnicy, mogę zdradzić, że w tym roku mistrzostwa ponownie zawitają do Łodzi, albowiem nasze miasto stanie się areną regionalnych rozgrywek już 12-14 czerwca.