Wraz z początkiem roku 182 ratowników medycznych Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi spełniło ustawowy obowiązek doskonalenia zawodowego. Jest on gwarancją bezpiecznego udzielania pomocy medycznej.
Spośród 197 ratowników medycznych Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi, którzy z dniem 31 grudnia 2022 roku zakończyli kolejny okres edukacyjny, aż 182 dopełniło ustawowego obowiązku doskonalenia zawodowego. Osoby te uzyskały wymaganą liczbę punktów edukacyjnych i dają rękojmie bezpiecznego udzielania pomocy w zespołach ratownictwa medycznego.
Na czym polega obowiązek doskonalenia zawodowego ratowników medycznych?
W pracy z pacjentem znajdującym się nierzadko w stanie zagrożenia zdrowia, a nawet życia niesłychanie ważne jest utrzymanie aktualnej wiedzy medycznej przez osoby niosące pomoc. Dlatego też każdy ratownik medyczny – bez względu na miejsce pracy oraz pełnioną funkcję – ma ustawowy obowiązek doskonalenia zawodowego. Wynika on wprost z art. 12 ustawy z dnia 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym, a potwierdzenia jego dopełnienia dokonuje wojewoda.
Obowiązek doskonalenia zawodowego ratownika medycznego rozpoczyna się z chwilą uzyskania uprawnień zawodowych. Od tej chwili, aby spełnić ustawowy obowiązek ratownik medyczny, musi co 5 lat uzyskać 200 punktów edukacyjnych. Są one przyznawane za uczestnictwo w kursie doskonalącym oraz wszelkich innych formach kształcenia podyplomowego. Wśród nich wymienić można seminaria, konferencje naukowe, a także warsztaty, czy szkolenia organizowane przez pracodawcę.
Konsekwencje niedopełnienia ustawowego obowiązku.
Stałe aktualizowanie wiedzy jest podstawą bezpiecznego udzielania pomocy medycznej w zespołach ratownictwa medycznego. Nie powinno zatem dziwić stanowisko Ministerstwa Zdrowia zgodnie, z którym niedopełnienie ustawowego obowiązku doskonalenia zawodowego przez ratownika medycznego stanowi podstawę do rozwiązania z nim współpracy.
Niestety, 15 ratowników medycznych nie uzyskało wymaganej liczby punktów edukacyjnych. Wojewoda Łódzki w tym przypadku potwierdził niedopełnienie obowiązku doskonalenia zawodowego. W związku z tym osoby te nie mogą obecnie udzielać pomocy w zespole ratownictwa medycznego. Dlatego też, w trosce o bezpieczeństwo pacjentów, z osobami tymi rozwiążemy współpracę do czasu dopełnienia ustawowego obowiązku doskonalenia zawodowego.
Pomagamy ratownikom medycznym spełnić obowiązek doskonalenia zawodowego.
Zależy nam na bezpieczeństwie udzielania pomocy medycznej. Dlatego też WSRM w Łodzi jest jedynym pogotowiem ratunkowym na terenie województwa łódzkiego, które ułatwia ratownikom medycznym podnoszenie swoich kwalifikacji. W tym celu prowadzimy Szkołę Ratownictwa, która jedynie w 2022 roku zorganizowała 336 godzin dydaktycznych kursów doskonalących oraz 290 godzin dydaktycznych wszelkich innych form kształcenia podyplomowego. Dawało to możliwość uzyskania przeszło 290 punktów edukacyjnych (1 punkt edukacyjny za każdą godzinę dydaktyczną).
Co istotne wszelkiego rodzaju seminaria oraz warsztaty edukacyjne są dla pracowników WSRM w Łodzi w pełni darmowe. Tym samym ratownik medyczny nie musi ponosić kosztów doskonalenia zawodowego.