COVID-19 mogą towarzyszyć zaburzenia lękowe lub depresyjne. Można ich uniknać! Przebycie choroby w izolatorium pozwala wyeliminować najczęstsze przyczyny tych zaburzeń.
Zaczyna się niewinnie. Później dołączają uporczywe myśli.
Kaszel, katar, gorączka to dopiero początek problemów ze zdrowiem pani Iwony. Następny był dodatni wynik testu na obecność koronawirusa. 40-letnia kobieta prowadzi gospodarstwo domowe. Opiekuje się starszymi rodzicami. Mimo, że choroba pani Iwony przebiegała łagodnie co wieczór powracały uporczywe myśli: "A co jeśli przeze mnie zachorują rodzice? Mama leczy się z powodu nadciśnienia tętniczego. Tata jest po zawale serca. A co jeśli mąż również okaże się dodatni? Jego zwolnienie chorobowe potrwa z pewnością dłużej niż kwarantanna". Uporczywe myśli pojawiały się co wieczór utrudniając zasypianie. "To moja wina" - myślała budząc się w środku nocy zlana potem, z kołataniem serca - "stwarzam zagrożenie dla osób, które kocham". Wkrótce do kaszlu i gorączki dołączyła również apatia. Pani Iwona nie wychodziła z łóżka. Bała się wyjść z pokoju żeby nie stwarzać niepotrzebnego zagrożenia dla członków jej rodziny. Do zakażenia koronawirusem dołączyły zaburzenia depresyjne...
Mimo, iż pani Iwona jest postacią fikcyjną podobne problemy odczuwa wiele osób zakażonych koronawirusem. Bez zwątpienia osoby przechodzące COVID-19 boją się o los najbliższych. Staje się to przyczyną zaburzeń lękowych. Towarzyszy im zwykle uczucie niepokoju i napięcia. Ich efektem mogą być zaburzenia snu.
Strach o zdrowie członków rodziny to nie wszystko! Stwierdzenie zakażenia u najbliższych może prowadzić do obwiniania się o stan ich zdrowia. Niepotrzebne wyrzuty sumienia. Obniżenie nastroju. Przygnębienie. Obniżenie aktywności fizycznej. Brak apetytu. Wszystkie te objawy stanowią spektrum zaburzeń depresyjnych, które mogą wpływać negatywnie na przebieg choroby podstawowej: COVID-19.
Eliminując przyczyny można uniknąć zaburzeń depresyjnych.
Okazuje się, że zaburzeń lękowych i depresyjnych można uniknąć. Wystarczy wyeliminować ich przyczyny! Jeśli osoba zakażona nie ma możliwości odizolowania się od członków rodziny dobrym wyjściem jest przebycie zakażenia w jednym ze stworzonych do tego celu izolatoriów. Zapewniają one nie tylko izolację oraz całodobową opiekę medyczną. Co najważniejsze dają choremu poczucie bezpieczeństwa.
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi prowadzi izolatorium dla osób zakażonych koronawirusem na terenie Ośrodka Rekolekcyjno-Konferencyjnego "Uroczysko Porszewice" pod Pabianicami. Pensjonariuszom zapewniamy opiekę lekarską oraz całodobową opiekę pielęgniarską.
Rys. 1) Ośrodek Rekolekcyjno-Konferencyjny "Uroczysko Porszewice" w Porszewicach pod Pabianicacmi.
Jesteśmy z chorymi cały czas - mówi jedna z pielęgniarek izolatorium -nie tylko regularnie oceniamy ich stan zdrowia ale także troszczymy się o ich komfort psychiczny, czy pośredniczymy w kontakcie z bliskimi - dodaje. Z tym zresztą nie ma większego problemu ponieważ do stałej dyspozycji pensjonariuszy pozostaje sieć WiFi.
Izolacja odbywa się w warunkach hotelowych. Każdy pokój wyposażony jest w węzeł sanitarny. Sprawia to, iż pobyt w izolatorium przypomina bardziej turnus rehabilitacyjny niż pobyt w szpitalu. Ma to bardzo istotne znacznie dla psychiki pensjonariuszy.
Rys. 2) Jeden z pokoi przeznaczony dla pensjonariuszy odbywających izolację.
Każdy pensjonariusz podczas pobytu w izolatorium prowadzonym przez Wojewódzką Stację Ratownictwa Medycznego w Łodzi ma zapewnione pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie). W sytuacjach, które tego wymają jesteśmy w stanie zapewnić również opiekę psychologa. Co istotne, pensjonariusz nie ponosi jakichkolwiek kosztów pobytu w naszym izolatorium.
Co trzeba zrobić żeby skorzystać z pobytu w izolatorium?
Oferta pobytu w izolatorium adresowana jest dla chorych z pozytywnym wynikiem RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2, którzy przechodzą zakażenie bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Przyjęcie odbywa się na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza. Przed przybyciem do izolatorium prosimy o kontakt z jego koordynatorem pod numerem: 513 005 397.